Czystek…na DZIEŃ DOBRY!

Od jakiegoś czasu na moim stole gości herbata z czystka. Każdego ranka zaparzam świeżą porcję ziółka i piję go cały dzień. Uwielbiam go za jego smak, a jeszcze bardziej za wspaniałe właściwości.

10_821210298d447446c313320aebbd64aa


Czystek (Cistus Incanus)- to najbogatsze źródło  polifenoli (substancje roślinne o działaniu antyoksydacyjnym i wspierającym układ immunologiczny człowieka). Polifenole hamują związki odpowiedzialne za powstawanie zmian nowotworowych. Rodzina Cistaceae liczy około 20 gatunków czystka.


Rośnie w krajach o gorącym klimacie, w rejonie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, przede wszystkim w Grecji i na Wyspach Karaibskich, gdzie znany był ze swoich właściwości uzdrawiających już przed narodzeniem Chrystusa. Herbatka z czystka polecana była także przez Św. Hildegardę z Bingen. Dziś herbata ta powoli wchodzi na salony i wypiera zieloną herbatę ze względu na większą zawartość witaminy C i brak substancji psychoaktywnych. Antyoksydacyjne działanie czystka jest trzykrotnie mocniejsze od zielonej herbaty i ośmiokrotnie mocniejsze niż działanie witaminy C!


Na Uniwersytecie w Lipsku prowadzone są badania, dlaczego czystek działa tak skutecznie przeciw boreliozie. Otóż naukowcy twierdzą: borelioza wywoływana jest przez przenoszone przez kleszcza spiralne bakterie, które pozostają w ciele człowieka (zwierzęcia). Jednak przy obecności czystka zostają przez niego oklejone i poprzez to unieszkodliwione, co wykazały badania in vitro, w których okazało się, że szczególnie aktywny jest olejek eteryczny, ewentualnie ekstrakty na octanie etylu lub heksanie. Wzrost bakterii wywołującej boreliozę był hamowany przy stężeniu 0,02% olejku w podłożu, co wskazuje na znaczną siłę przeciwbakteryjną związków występujących w olejku eterycznym czystka kreteńskiego (Cistus creticus L.).


Ma działanie odstraszające owady.

Nie daje żadnych działań niepożądanych (środek naturalny).

Czystek jest stosowany przez niemieckich leśników w  profilaktyce przeciw kleszczowej.

Podawany jest również zwierzętom domowym.


Istnieje wiele gatunków czystka, jednak Cistus Incanus jest najbardziej znany ze swojej skuteczności. Działa przeciwbólowoprzeciwgrypowo. Chroni przed przeziębieniami, infekcjami. Jest udowodnione naukowo, że działa antywirusowo. Czystek zawiera polifenole zawarte również w czerwonym winie, owocach o ciemnym zabarwieniu i w owocach granatu. Jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny człowieka. Co więcej, jest to roślina pozbawiona działań ubocznych czy możliwości przedawkowania. Herbatkę z czystka mogą pić nawet dzieci i niemowlęta od 3-go miesiąca życia. Zachęcam do spożywania jej często i w dużych ilościach.


Czystek wykazuje właściwości hamujące na proces przerostu gruczołu krokowego oraz na stan zapalny żołądka a także może działać ochronnie na żołądek poprzez hamowanie działania szkodliwych substancji.

  • Wykazano również przeciwdrobnoustrojową aktywność czystka wobec: Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas aeruginosae, Enterobacter cloacae, Escherichia coli, Klebsiella pneumonia, Torulopsis glabrata, Saccharomyces cerevisiaei Candida albican (cistus ladanifer).
  • Opublikowano także prace świadczące o właściwościach przeciwwirusowych Cistus incanus L. wobec wirusów grypy. Jedna dotyczyła działania na wirusa grypy H5N1, a inna działania hamującego wobec wirusa grypy H7N7.  Z badań wynika, że wyciągi działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo, ponadto wpływają cytotoksycznie i cytostatycznie wobec wielu linii komórek nowotworowych.
  • Nie tylko chroni przed wirusami, lecz również usuwa (wyprowadza) metale ciężkie. Ma zbawienny wpływ na skórę- działa na łupież, zapalenia skórne. Próby wykonane na palaczach dowiodły, że zanieczyszczenia wywołane kadmem w organizmie obniżyły się.

IMG_7438

 Przygotowanie herbaty z czystka:

Herbata z czystka powinna być zaparzana jak czarna herbata. Listki i kwiaty należy zalać wrzącą wodą i zostawić na około 8 minut. Zaleca się jedną porcję herbatki zaparzać wielokrotnie (można do 3-4 razy), co pozwoli na wydobycie z niej wszystkich dobroczynnych składników. Można napar dosmaczyć sokiem z cytryny lub posłodzić lekko np. miodem/stewią. Jednorazowe wypicie czystka nic nie zdziała. Po prostu należy pić ją regularnie.

Na zdrowie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s