Ostropest- sprzymierzeniec wątroby…i nie tylko!

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina z rodziny astrowatych, która już w średniowieczu została okrzyknięta jedną z najważniejszych roślin leczniczych (przede wszystkim działanie antyhepatotoksyczne). Ostropest zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby, nie Pharmeko-Milk-Thistle-–-Silybum-marianum-wholesaledopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią. Ponadto wykazuje działanie cytoprotekcyjne, tzn. łagodzi stres oksydacyjny (przywraca równowagę wewnętrzną organizmu i zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników), a także antykancerogenne (zmniejsza ryzyko pojawienia się raka wątroby, ponieważ hamuje podziały komórek nowotworowych). Najważniejsze jest działanie odtruwające frakcji z owoców ostropestu (sylimaryna), wybiórczo ochrania miąższ wątroby, a w pewnym stopniu także nerek, przed niszczącym wpływem różnych trucizn, takich jak mykotoksyna muchomora sromotnikowego, dwusiarczek węgla, pestycydy, alkohol (z tego względu jest stosowany w terapii chorób wątroby wywołanych alkoholizmem) i przyśpiesza ich usuwanie z organizmu. Ponadto zmniejsza uszkodzenia wątroby, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych pochodzących z leków stosowanych w chemioterapii.

Wyciągi alkoholowe lub wodne mają szerszy zakres działania. Wykazują skuteczność w różnych krwawieniach wewnętrznych oraz w krwawieniach z organów kobiecych. Zawarte w nich flawonoidy wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Ponadto powodują niewielki skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych i łagodny wzrost ciśnienia krwi. Ostropest obniża stężenie bilirubiny (ciemnopomarańczowego barwnika, który obecny w nadmiarze powoduje zażółcenie skóry i gałek ocznych) we krwi oraz normalizuje parametry AST, ALT i GGT  (parametry biochemiczne krwi pozwalające na ocenę kondycji wątroby, serca czy mięśni). Łagodzi również skutki uboczne farmakoterapii: chroni wątrobę przed silnie działającymi lekami, takimi jak cytostatyki, które są stosowane w terapii przeciwnowotworowej, leki przeciwwirusowe w leczeniu AIDS oraz antybiotyki. Ostropest działa przeciwzapalnie, hamując działanie leukotrienów –  lipidów związanych z układem immunologicznym, które pełnią funkcję mediatora stanów zapalnych. W ten sposób zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby, także temu na tle cukrzycowym oraz będącym skutkiem złej diety. Jest stosowany również w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C.  Zapobiega marskości wątroby, zwyrodnieniu tłuszczowemu wątroby, ostremu żółtemu zanikowi wątroby, a także obniża stężenie cholesterolu we krwi i hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych.

Pozostałe właściwości ostropestu:

  • jest stosowany w celu leczenia kamicy żółciowej, sprawdza się także w profilaktyce zapalenia dróg żółciowych i woreczka żółciowego,
  • skuteczny w zwalczaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych: niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęciach i zgadze,
  • można go stosować w celu złagodzenia bólów głowy typu migrenowego oraz objawów choroby lokomocyjnej i morskiej,
  • mogą po niego sięgnąć także kobiety cierpiące na endometriozę, ponieważ pomaga wyregulować czas krwawienia menstruacyjnego,
  • może być stosowany w celu powstrzymania krwawień z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu i niektórych krwawień macicznych.

Olej ostropestowy, pozyskiwany z nasion, spowalnia proces starzenia i leczy stany zapalne skóry, ponieważ zawiera:

  • znaczą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, spośród których dominuje kwas linolenowy (ok. 53%), (dzięki temu hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą);
  • 1% sylimaryny, która ochrania błony komórkowe skóry przed wolnymi rodnikami;
  • witaminę E, która charakteryzuje się silnym działaniem przeciwutleniającym.

W związku z tym kosmetyki zawierające olej z ostropestu zmniejszają zaczerwienienia, rozjaśniają cerę oraz poprawiają zdolności regeneracyjne skóry.

Przeciwwskazania:

Ostropestu plamistego nie należy stosować w celu leczenia ostrych zatruć. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się podawania leków na bazie ostropestu dzieciom poniżej 12 roku życia, jak również kobietom w czasie ciąży i czasie laktacji.

Czy wiesz jak stosować ostropest plamisty?

Ja stosuję mielony ostropest rano na czczo i wieczorem przed snem, po jednej łyżeczce popijając letnim płynem. Niewielką ilość ziaren mielę w młynku do kawy i przechowuję w słoiczku w lodówce. Mielony ostropest plamisty można dodać do herbaty (max. 2 łyżeczki dziennie) lub spożyć w postaci naparu sporządzonego z 2 łyżeczek. Działanie ostropestu powinno być widoczne po około 2 tygodniach. Aby kuracja była skuteczna, powinna być stosowana przez długi czas (min. miesiąc).

W zalecanych dawkach leczniczych nie wykazuje działania szkodliwego nawet po długotrwałym stosowaniu. Ostropest jest dostępny w aptekach i sklepach zielarskich w postaci sproszkowanej, drażetek czy kapsułek. W trakcie przyjmowania preparatu możliwe jest jedynie wystąpienie zaburzeń żołądkowo- jelitowych (sporadycznie obserwowane jest łagodne działanie przeczyszczające).

hcL0SMPjgpUtWpEDyX

Źródło:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s